Spotkanie z Martyną Bundą

Dodano: 12 marca 2024 / Autor: Centrum Kultury Czempiń
Spotkanie z Martyną Bundą

W niedzielę 10 marca mieliśmy wielką przyjemność gościć w Tlenowni Martynę Bundę- dziennikarkę tygodnika Polityka, pisarkę, autorkę m.in. nagradzanej wielokrotnie „Nieczułości”. Termin spotkania w okolicach Dnia Kobiet wybrany został nieprzypadkowo, kobiety zajmują bowiem w powieściach pisarki szczególne miejsce. Pani Martyna opowiadała o tym, skąd biorą się kobiece zdolności, wartości, przekonania, czyli cały bagaż, z którym idziemy przez życie. Mówiła o zakorzenionych w kulturze, w szczególności zaś w literaturze archetypach, jak choćby archetyp kobiety reprezentowany przez baśniową żonę Sibobrodego. Było też o przekazach transgeneracyjnych, czyli jak losy naszych przodkiń wypływają na nasze wartości i przekonania, a w efekcie działania. Rozważała, a zahaczając o warsztatową formę spotkania, również publiczność prosiła o rozważenie, na jakim etapie życia pojawia się nasza kobieca samoświadomość. Dziennikarska rzetelność pani Martyny przejawiająca się w popieraniu słów danymi z przeprowadzonych badań, w połączeniu z talentem do snucia literackiej opowieści oraz głębokie zainteresowanie pisarki tematem kobiet sprawiły, że był to dla słuchaczy naprawdę wartościowy czas.