Dni Czempinia 2022 - strażackie święto

Dodano: 17 czerwca 2022 / Autor: Centrum Kultury Czempiń

Podczas tegorocznych Dni Czempini świętowaliśmy również jubileusz 130-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Czempiniu.

Dni Czempinia 2022 - strażackie święto

4 czerwca br. uroczyście otwarto wystawę czasową Izby Muzealnej pt. „130 lat Ochotniczych Straży Pożarnych Ziemi Czempińskiej”. Wydarzenie było częścią obchodów 130 – lecia OSP w Czempiniu.

O godzinie 16:00 odprawiono mszę świętą w intencji strażaków, po czym wszyscy goście przemaszerowali ulicami Czempinia na dziedziniec Tlenowni. Dowódca uroczystości dh Tomasz Teszner złożył meldunek dh. Tomaszowi Grzelczykowi – Członkowi Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego. Poczet Flagowy w składzie – dh Tomasz Białas, dh Mariusz Wawer i dh Piotr Gurling podniósł flagę Rzeczypospolitej na maszt. Prezes Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Czempiniu dh Adam Buchwald przywitał i przedstawił zgromadzonych gości. Przedstawiono także rys historyczny czempińskiej Jednostki i w kilku słowach opowiedziano o organizacji wystawy.

Był także czas na odznaczenia. Najwyższe odznaczenie ZOSP RP – Złoty Znak Związku wręczono dh. Tomaszowi Kubasikowi z OSP Czempiń. Srebrny Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa trafił do czterech druhów z OSP w Czempiniu – Adama Buchwalda, Adama Kubiaka, Tomasza Habernika i Miłosza Borowiaka. Prezydium ZOSP w Kościanie nadało odznakę Strażak Wzorowy czterem druhom – Dawidowi Rajmanowi, Mariuszowi Wawer, Norbertowi Orłowskiemu i Sławomirowi Wawer. Odznaki Za Wysługę Lat trafiły na mundury czterech ochotników, w tym trzech z OSP Czempiń – Stanisława Duszyńskiego z OSP Borowo (55 lat), Tomasza Kubasika (40 lat), Jarosława Mikołajczyka (30 lat), Norberta Orłowskiego (10 lat). Dekoracji dokonali m.in. dh Tomasz Grzelczyk, dh Kazimierz Dembny – Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kościanie i Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czempiniu.

Uroczystość uświetniły występy Orkiestry Dętej i mażoretek z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kościanie. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Senator RP Wojciech Ziemniak, dh Tomasz Grzelczyk, Komendant Powiatowego PSP st. kap. Szymon Klemeński, Burmistrz Gminy Czempiń Konrad Malicki, Przewodniczący Rady Miejskiej Maciej Głochowiak, dh Kazimierz Dembny, dh Tomasz Teszner, dh Adam Buchwald i Dyrektor CKCz Katarzyna Hohorek. Wszyscy zgromadzeni goście udali się obejrzeć wystawę czasową i stałą w Izbie Muzealnej CKCz.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do obejrzenia Wystawy. Można ją zwiedzić do sierpnia. W przypadku chęci zwiedzania prosimy o wcześniejszy kontakt z pracownikiem Izby Muzealnej – Erykiem Nowickim – tel. 737 311 248, e-mail: eericson@wp.pl.